کمبود مادر زادی دندانها( دندانهای غایب)

ممکن است طی معاینات مشخص شود بیماری به کمبود مادر زادی دندانهای دائمی مبتلا است.سوالاتی که ممکن است در این زمینه وجود داشته باشد شامل:

کمبود مادرزادی دندانها چیست؟

بعضی مواقع جوانه دندانها بطور مادرزادی تشکیل نمی شود که به آن غیبت مادرزادی دندان گفته می شود. در حدود یک یا پنج در صد افراد به نوعی دچار کمبود مادرزادی یک یا چند دندان می باشند که می تواند هم دندانهای شیری و هم دندانهای دائمی را درگیر کند.

چرا این عارضه رخ می دهد؟

این یک اختلال ژنتیکی است که معمولا در یک فامیل وجود داشته و تکرار می شود البته این به این معنا نیست که تمامی افرادی که دارای کمبود مادرزادی هستند صد در صد آن را به فرزندان خود منتقل می کنند .بعضی اوقات این عارضه به دلایل نا مشخص نیز ممکن است بروز نماید.

چگونه می توان کمبود مادرزادی دندانها را تشخیص داد؟

کمبود در دندانهای شیری به طور صد در صد منجر به کمبود درد دندان دائمی جایگزین خواهد شد.در غیر اینصورت وجود فاصله زیاد بین دندانهای دائمی  و یا باقی ماندن دندانهای شیری در بزرگسالان می تواند علائمی از کمبود دندانهای دائمی باشد.معاینه دقیق و گرفتن رادیولوژی برای تشخیص ای ناهنجاری لازم است.بطور کلی دندانهای سیری تا حدود سنین 12 سالگی می افتند و دندانهای دائمی جایگزین آنها می شوند. دیده شدن دندانهای شیری و برای این سنین می تواند علامتی از بروز اختلالات دندانی باشد و بلا فاصله میبایست توسط ارتودنتیست ارزیابی گردد.

چه گزینه هایی برای درمان وجود دارد؟

روش های متنوعی برای جبران کمبود های دندانی وجود دارد:

  • بستن فضای دندانهای غایب
  • باز کردن فضا در محل مناسب و گذاشتن دندان جایگزین مصنوعی که می تواند بصورت ایمپلنت بریج و یا دندان متحرک باشد. در هر حال باید در نظر داشت که هر یک از این روشها دارای مزایا و معایب همزمان می باشند و یک راه حل واحد و ایده آل وجود ندارد و در حقیقت انتخاب بین درمان بد و بدتر است.

چه نوع درمان ارتودنسی مورد نیاز است؟

برای درمان آن اغلب نیاز به درمان ارتودنسی ثابت وجود خواهد داشت و شروع درمان اغلب بعد از رویش قابل دندانهای دائمی خواهد بود. از سیم های ثابت جهت بستن فاصله بین دندانها و یا باز کردن فاصله بین آنها استفاده می شود.

مطب فرشته
دسترسی نقشه