چگونه می توان لثه و دندانها را در حین درمانهای ارتودنسی سالم نگه داشت؟

سالم نگه داشتن دهان بسیار مهم است و با مراقبت از دندانها و لثه می توان از پوسیدگی دندانها و بیماری لثه جلوگیری کرد.

پوسیدگی دندان چیست؟

وقتی غذاهای حاوی شکر و کربوهیدرات مصرف می کنید باکتری های موجود در محیط دهان آنرا مصرف کرده و تولید اسید می کنند. این اسید باعث خوردگی و از بین رفتن سطوح دندان می گردد(پوسیدگی دندان)

بیماری لثه چیست؟

بیماری های لثه نیز در اثر باکتری های بوجود می آیند. در اثر عدم رعایت بهداشت ای باکتری ها تکثیر شده و به سطح دندان چسبندگی پیدا می کنند که به آن پلاک دندانی می گویند. باقیمانده این پلاک برروی دندانها باعث بروز بیماری لثه می گردد که خود را بصورت قرمزی لثه و تورم و خونریزی از لثه نشان می دهد. همچنین باعث بوی بد دهان نیز می گردد. با ادامه بیماری لثه و عدم درمان آن بتدریج دندانها لق شده و ار دست می روند.

چگونه می توان دهان سالمی داشت؟

میبایست دندانها و لثه را تمیز نگه داشته شوند. مسواک کردن صحیح بسیار مهم است. در بین وعده های غذایی میبایست  ازغذا و نوشابه های حاوی شکر پرهیز نمود.

چگونه باید دندانها و لثه را مسواک کرد؟

  • دندانها را میبایست حداقل دوبار در روز و به مدت دو دقیقه مسواک کرد.یکبار صبح و یکبار قبل از خواب
  • از خمیر دندانهای حاوی فلوراید استفاده شود
  • سایز سر مسواک کوچک باشد تا به تمام گوشه های کنارهای حفره دهان دسترسی داشته باشد.
  • تمامی سطوح هر دندان تک تک مسواک شود.
  • مطمئن شوید که موهای مسواک به نفطه تماس دندان با لثه برسد و این نقاط را تمیز کند.
  • بر اساس سن و شرایط لثه از یک متد خاص برای حرکت مسواک استفاده کنید.آموزش لازم در این زمینه را بهتر است از دندانپزشک خود بگیرید.
  • برای تمیز کردن نواحی بین دندانها میبایست از نخ دندان و یا مسواکهای بین دندانی استفاده کنید.
  • می توانید از قرص ها و یا محلول های نمایان ساز برای بررسی صحت مسواک کردن خود استفاده کنید این آشکار سازها نواحی تجمع پلاک های میکربی را نشان خواهند داد.

آیا مسواک برقی ارجحیت دارد؟

استفاده از مسواک برقی می تواند جالب توجه باشد لیکن باید در نظر داشت که این وسیله فقط موقعی خوب است که درست استفاده شود.مسواک برقی وسیله ای جادویی نیست که فقط با داستن انتظار دندانهای سالم را داشته باشیم.

چرا بایستی از خوردن و آشامیدن غذاهای حاوی شکر در بین وعده های غذایی خودداری نمود؟

هر بار که غذا یا نوشیدنی حاوی شکر خورده می شود، باکتری های موجود در دهان تولید اسید می کنند که به نوبه خود اثر مخربی برروی دندان دارد.این حمله اسیدی برای حدود یک ساعت تا بعد از خوردن شکر ادامه می یابد حال چنانچه تعداد وعده های مصرف مواد غذایی حاوی شکر افزایشیابد احتمال بروز پوسیدگی بیشتر خواهد شد. لذا میبایست سعی شود تعداد وعده های مصرف غذاهای حاوی شکر محدود بر وعده های اصلی غذا شود.

چرا نوشابه های گازدار و اسیدی برای دندانها مضر هستند؟

آب میوه، نوشابه های ورزشی و نوشابه های گازدار(حتی انواع بدون شکر و رژیمی) حاوی اسید هستند. این اسیدها باعث حل کردن مواد معدنی مینای دندان می گردند که به آن خوردگی مینا می گویند که می تواند باعث حساسیت دندان نیز گردد. هرقدر تعداد دفعات مصرف نوسابه های گازدار و اسیدی بیشتر می شود احتمال صدمه به دندانها بیشتر خواهد بود.

غذاهای اسیدی کدامند؟

میوه هایی مانند لیمو پرتغال نیز حاوی اسید هستند که می تواند باعث حل کردن مواد معدنی دندان شوند و چنانچه به میزان زیاد مصرف شوند و بعد از استفاده دندانها به خوبی مسواک و تمیز نشوند، باعث صدمه به دندانها می گردند.

چه نوشیدنی هایی مناسب برای مصرف در بین وعده های غذایی است؟

استفاده از آب معمولی و شیر بهترین گزینه برای نوشیدنی های میان وعده می باشد.

آیا استفاده از نوشیدنی های الکلی و یا سیگار بروی دندانها و یا لثه اثر سوء دارند؟

سیگار باعث رنگ کردن دندانها و ایجاد بوی بد دهان و بیماری لثه و حتی سرطان دهان می گردد. نوشیدنی های الکلی نیز عمدتا اسیدی بوده لذا این نوشیدنی ها نیز می توانند باعث خوردگی و یا پوسیدگی دندان شوند.

مطب فرشته
دسترسی نقشه