مینی اسکرو چیست؟

مینی اسکرو، پیچ های کوچک فلزی هستند که در داخل استخوان فک کار گذاشته می شوند و هدف از آنها ایجاد تکیه گاه مناسب جهت حرکت دندانها می باشد. اسامی دیگری مثل میکرو اسکرو، یا مینی ایمپلنت و یا تکیه گاه موقت با علامت اختصاری TAD نیز به آنها اطلاق گردیده است.

چه نیازی به گذاشتن مینی اسکرو وجود دارد؟

در حالت عادی برای حرکت دادن دندانها می توان از دندانهای مجاور استخوان تکیه گاه استفاده نمود و در مواقعی این امکانپذیر نیستو نیروی وارده می تواند در دندانهای تکیه گاه ایجاد حرکات نامناسب نماید در این حالت می توان از یک مینی اسکروجهت تکیه گاه استفاده کرد.

مینی اسکرو ها چگونه نصب می شود؟

با یک بی حسی موضعی و توسط وسایل خاص کار گذاشته می شود و تقریبا عمل غیر دردناکی محسوب می شود. بعد از نصب بلافاصله ویا در ویزیت بعدی از آنها بعنوان تکیه گاه استفاده خواهد گردید.

بعد از نصب نگهداری آنها چگونه است؟

نگهداری خاصی احتیاج ندارند، میبایست به آرامی و دقت اطراف آنها مسواک شود و از زدن مسواک برقی در اطراف مینی اسکرو میبایست خودداری گردددر چند روز اول بعد از نصب بهتر است از یک دهان شویه ضد میکروبی دوبار در روز استفاده شود.

در چند روز اول بعد از نصب ممکن است مینی اسکرو کمی لق به نظر برسد به عادی است و در صورت لقی زیاد میبایست ارتودنتیست خود را خبر نمایید.

آیا ریسک خاصی هم وجود دارد؟

شکل خاصی در ارتباط با کاربرد مینی اسکرو وجود ندارد و در صورت موفقیت آن 80در صد ذکر شده است بطور معمول در فواصل بین ریشه دندانها جایگزین می شوند و در طی درمان بصورت ثابت در محل خود باقی می مانند. ریسک های احتمالی ممکن است وجود داشته باشد شامل:

  • تماس مینی اسکرو با سطح ریشه دندان که بطور معمول ریشه بازسازی می گردد.
  • لق شدن مینی اسکرو که در 30-20 درصد اتفاق می افتد که می تواند در همان محل یا محل دیگری مجددا نصب گردد.
  • شکستن مینی اسکرو از موارد خیلی کم و به ویژه در حین نصب اتفاق می افتد.
  • عفونت که بسیارغیر محتمل است و در صورت بروز میبایست ناحیه کاملا تمیز نگه داشته شود.

چه مدت زمان میبایست مینی اسکرو را در دهان نگه داشت؟

بطور معمول برای چندین ماه نیازبه نگه داری آن وجود دارد با تمام حرکات دندانی مورد نیاز پیچ را می توان خارج کرد.

چگونه این پیچ ها خارج می شوند؟

به آسانی؛ به هیچ نوع بی حسی هم نیاز نیست با برداشتن پیچ ها لثه و استخوان هم طی چند روز ترمیم می شود.

مطب فرشته
دسترسی نقشه