مراقبت از دندانها در کودکان

بعلت ضعیف تر بودن دندانهای شیری نسبت به دندانهای دائمی این دندانها بیشتر در معرض پوسیدگی و از دست رفتن قرار دارند.

چه زمانی دندانها شروع به رویش می کنند؟

دندانهای شیری از حدود شش ماهگی شروع به ظاهر شدن در دهان می کنند. اگر چه این زمان ممکن است کمی دیرتر نیز اتفاق بیفتد و گاهی اوقات کودکان با دندان بدنیا می آیند.
دندانهای شیری در سن حدود سه سالگی کامل می شوند. دندانهای دائمی از حدود شش سالگی شروع به رویش می کنند و اغلب مواقع این زمان قبل از شروع به افتادن دندانهای شیری می باشد.

آیا دندانهای شیری مهم می باشند؟

تمامی دندانها مهم هستند! دندانهای شیری فضا را برای رویش دندانهای دائمی نگه می دارند. از دست رفتن زودرس دندانهای شیری باعث اختلال در رویش نرمال و شلوغی در دندانهای دائمی می گردد و این باعث افزایش مشکلات درمان ارتودنسی در سنین بالاتر می شود.

رژیم غذایی مناسب

بعد از دوازده ماهگی استفاده از شیشه شیر در حین خواب باعث افزایش ابتلا به پوسیدگی می گردد.تا حد امکان از غذا و نوشابه های حاوی شکر در بین وعده های غذایی خودداری شود و حتی المقدور استفاده از نوشیدنی و آب میوه های تازه همراه با وعده های غذایی باشد.آب میوه های تازه اغلب خاصیت اسیدی داشته و باعث صدمه به دندانها می شوند.چنانچه از آب میوه تازه استفاده می شود بهتر است با نی خورده شود تا تماس آب میوه با دندانها به حداقل برسد.

چگونه می توان دندانهای سالم داشت؟

پوسیدگی دندانهای شیری قابل پیشگیری می باشد و در صورت بروز می تواند باعث درد و عفونت دندانی گردد. با رویش دندانهای شیری، کودک می بایست تحت معاینات منظم دندانپزشکی قرار گیرد. این بسیار مهم است که عادت مسواک زدن بسرعت در کودک ایجاد گردد. مراجعه به دندانپزشک فقط در موارد درد در دندانها روش مناسب جهت حفاظت از آنها می باشد.
از دندانپزشک خود بخواهید که در صورت امکان روش های پیشگیری از پوسیدگی مانند فلورایدتراپی و فیشورسیلنت را در برنامه پیشگیری خود بگنجاند. این روشها باعث افزایش
مقاومت دندانهای شیری و دائمی در مقابل پوسیدگی می گردد.
به کودکان خود کمک کنید حداقل دوبار در روز دندانها را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک کنند بویژه شب ها قبل از خواب.بهتر است اضافه خمیر دندان را همراه آب دهان بیرون بریزد و از شستن دهان با آب خودداری شود تا اثر فلوراید در دهان باقی بماند. البته می بایست از بلعیدن خمیر دندان خودداری شود.
برای کودکان زیر سه سال از یک مسواک نرم با مقدار بسیار کمک خمیر دندان استفاده شود.در کودکان سه سال به بالا از یک مسواک با سایز سر کوچک و مقدار مشخصی از خمیر دندان استفاده شود.باید توجه داشت که کودکان تا قبل از رسیدن به 8-7 سالگی قادر به مسواک زدن به طور صحیح و مؤثر نمی باشند.لذا می بایست ابتدا به کودک اجازه دهیم خود عمل مسواک زدن را انجام دهد و در پایان جزیئات توسط والدین کامل گردد. جهت افزایش جذابیت بهتر است از خمیر دندانها با طعم های مختلف استفاده شود تا طعم مناسب از نظر کودک پیدا شود.

مطب فرشته
دسترسی نقشه