غذا ها و نوشیدنی های مناسب درحین درمان های ارتودنسی

چنانچه شما دستگاه ارتودنسی ثابت دارید ، می بایست رژیم غذایی خود را به نحوی تغییر دهید که باعث صدمه به دندان ها و دستگاه ها نشوند.چنانچه مواد غذایی در اطراف دندان ها بخوبی تمیز نشوند باعث صدمه به دندان ها و پوسیدگی دندان ها و ظاهر ناخوشایند در ان ها می گردد .استفاده مواد غذایی کمی نرم تر و ایجاد تعادل صحیح بین مواد غذایی نقش بسیار مهمی در موفقیت درمان دارد.

رژیم غذایی و دستگاه های ثابت

یک رژیم غذایی مناسب و دقیق از فاکتورهای موفقیت درمان است، براکت(سیم)های ارتودنسی بسیار حساس و شکننده هستند و رژیم غذایی نامناسب باعث شکسته شدن و یا صدمه به دستگاه و دندان می گردد.با کنده شدن یا شکستن سیم طول دوره درمان اضافه می گردد زیرا دندان از حرکت ایستاده و یا منحرف می گردد.

آیا نیاز به تغییر عادات غذایی وجود دارد؟

از غذاهای نرم تر استفاده کنید.بلافاصله بعد از نصب دستگاه های ثابت و یا یعد از جلسات و ویزیت و فعال کردن ان ها، دندان ها کمی حساس تر می شوند و نیاز به استفاده از غذاهایی مانند سوپ،پاستا،پنیر و یا ماست وجود خواهد داشت.البته حساسیت چندروزی بیشتر طول نمی کشد.در صورتی که از ساندویچ یا میوه استفاده می کنید مناسب است ان ها را به قطعات کوچکتر بریده و استفاده شود و از گاز زدن ان خودداری کنید.

آیا از میان وعده نیز می توان استفاده کرد؟

خوردن کافی غذا در وعده های اصلی به جای میان وعده برای سلامتی عمومی دندان ها مناسب تر است.لیکن چنانچه می خواهید از میان وعده استفاده کنید از مواد غذایی سالم مانند نان،پنیر،میوه و سبزیجات استفاده شود.در صورتیکه تشنه هستید از شیر و یا اب معمولی بدون گاز استفاده شود.استفاده از اب میوه طبیعی می بایست فقط در زمان وعده های اصلی غذا باشد.

از چه خوراکی هایی می بایست اجتناب شود؟

نام بردن از تمامی غذاهای نامناسب امکان پذیر نیست و یک حس کلی این را به شما می گوید که چه غذایی مناسب و کدام نامناسب است،استفاده از غذاهای چسبنده مانند انواع تافی و یا اب نبات و غیره باعث کندن براکت ها و کج کردن سیم ها می شود.

میوه های سفت مانند سیب ، هویج می بایست خودداری شود و بهتر است قطعه قطعه شوند و یا اب میوه ان ها مصرف شوند.

از خوردن خشکبار مانند بادام ، فندق قسمت سفت پیتزا ، بیسکویت، بال مرغ و موارد مشابه را نیز می توان به قطعات کوچیکتر تقسیم و سپس مصرف نمود.نوشابه های معمولی و یا گازدار حتی نوع رژیمی میتوانند باعث اسیب به دندان ها گردند و بهتر است در حین درمان ارتودنسی استفاده نشوند.استفاده از شکلات و شیرینی نیز میبایست محدود و فقط در حین وعده اصلی غذا و پس از مصرف بلافاصله دندان های مسواک شوند.

مطب فرشته
دسترسی نقشه