دندان های نهفته

بعضی مواقع دندان ها بویژه دنادان های نیش به علل نامشخص در فک نهفته می شوند و دندان های نیش در گوشه فک قرار گرفته و و شامل دو دندان از فک بالا و دو دندان در فک پایین می باشند.نهفتگی دندان های نیش عمدتا در فک بالا اتفاق می افتد و این دندان ها بصورت افقی یا نیمه عمودی در سطح کام باقی می ماند،در این حال دندان های نیش بیشتری در دهان باقی می مانند.

چرا دندان های نیش نهفته می شوند؟

دلیل کاملا شخصی برای ان پیدا نشده است.از حدود 3درصد افراد به نوعی درگیر این شکل می شوند و در 85% مواقع این دندان های نهفته در سطح کام و زیرلثه قرار دارند.

چرا دندان های نیش مهم هستند؟

با توجه به ریشه های بسیار قوی و نیز محل قرار گیری انها دندان های نیش نقش بسیار مهمی در عمل جویدن اعمال می کنند.ضمنا از نظر زیبایی و قرینگی فک نقش مهمی دارند.

چه روش های درمانی برای حل این مشکل وجود دارد؟

روش های درمانی متعددی برای رفع ان وجود دارد که بستگی به سن ،نوع و میزان نهفتگی و انگیزه بیمار برای درمان با دستگاه های ثابت ارتودنسی و طو.ل درمان دارد.

مشکلات احتمالی درمان دندان های نیش نهفته

این مشکلات شامل احتمال صدمه به ریشه دندان های مجاور در حین حرکت دندان نیش و یا عدم موفقیت در بیرون اوردن دندان نیش می باشند.البته باقی ماندن دندان نیش در فک یا جراجی و خارج کردن این دندان ها نیز احتمال اسیب به دندان های مجاور را دارد.

چگونه این دندان ها به داخل قوس اورده می شود؟

بعد از شروع درمان های ثابت در یک زمان مشخص ، یک پنجره کوچک توسط جراحی بروی دندان های نهفته ایجاد و لثه و استخوان که روی دندان نهفته است برداشته می شود.سپس یک براکت ارتودنسی بر روی دندان نهفته چسبانده شده و سپس کش های خاصی به سمت قوس فکی و ردیف سایر دندان ها حرکت داده می شوند.

چه مدت می بایست از دستگاه های ثابت استفاده شود؟

درمان یکسان سازی نیش نهفته بسیار اهسته صورت می گیرد و زمان ان اغلب بیش از دوسال خواهد بود.

جراحی این دندان چگونه است؟

جراحی دندان نیش نهفته عمدتا با بی حسی موضعی انجام می شود .بعد از بی حسی مقدار کمی از لثه و استخوان پوشاننده دندان برداشته می شود تا بخشی از دندان ازاد شود و قابلیت نصب یک براکت را داشته باشد.پس از عمل چند روز بهتر است روی دندان تا زمان ترمیم لثه پانسمان شود.پس از جراحی میبایست محیط دندان به دقت توسط مسواک کردن مرتب و استفاده از دهان شویه تمیز نگه داشته شود و در صورت بروز درد از مسکن های عادی استفاده گردد.

آیا این درمان نتیجه بخش خواهد بود؟

در صورتیکه بیمار در سن مناسب (کمتر از بیست سالگی)مراجعه و وضعیت دندان نیش نهفته  مناسب باشد احتمال موفقیت بسیار بالا می باشد لیکن بعضی مواقع دندان نیش دچار چسبندگی به سطح دندان می شود که در این صورت حرکت نخواهد کرد.در این صورت تنها راه باقی مانده کشیدن دندان نهفته و استفاده از دندان های جایگزین است .

آیا استفاده از نوشیدنی های الکلی و یا سیگار بروی دندانها و یا لثه اثر سوء دارند؟

سیگار باعث رنگ کردن دندانها و ایجاد بوی بد دهان و بیماری لثه و حتی سرطان دهان می گردد. نوشیدنی های الکلی نیز عمدتا اسیدی بوده لذا این نوشیدنی ها نیز می توانند باعث خوردگی و یا پوسیدگی دندان شوند.

مطب فرشته
دسترسی نقشه