نکاتی درباره دستگاههای ثابت ارتودنسی

آیا این دستگاهها دردناک هستند؟

خیر؛ ممکن است طی 5-4 روز اول نصب آنها و بعد از ویزیت های ماهیانه به میزان اندکی دندانها حساس یا دردناک شوند که آزاردهنده نمی باشد. در صورت نیاز  می توان از قرص های ضد درد استفاده کرد. چنانچه براکت ها  سیم ها باعث آزردگی لب ها و گونه ها شده می توان از نوع خاصی از موم برای کمک به بهبود آن استفاده نمود.

آیا این دستگاهها قابل برداشته شدن هستند؟

این دستگاهها بر روی دنداتهای شما چسبیده و تا انتهای درمان باقی خواهد ماند. میبایست از دستکاری آنها پرهیز شود زیرا باعث صدمه به درمان و دندانها می گردد.

آیا خوردن غذا را می توان بطور نرمال انجام داد؟

بلی؛ خوردن غذا میبایست بصورت نرمال انجام شود. لیکن برای ادامه درمان بصورت مناسب وجهت عدم صدمه به دستگاهها میبایست از خوردن مواد غذایی خیلی سفت که نیاز به شکستن دارند مانند تنقلات وته دیگ و… خودداری شود. همچنین جهت جلوگیری از صدمه بسلامتی دندانها و نیز دستگاههای ارتودنسی مراقبت های زیر را انجام داد:

  • از خوردن مواد غذایی حاوی شکر و نوشیدنی های حاوی آن در بین وعده های غذایی و نیز در موقع خواب خودداری شود.
  • از خوردن مواد غذایی چسبنده و سفت خودداری شود.
  • از خوردن زیاد نوشابه های حاوی شکر و حتی نوع رژیمی خودداری شود.
  • خوردن میوه هایی مانند سیب های سفت، هویچ و نان برشته می تواند باعث شکستن سیم و برکت ها شود. میتوان آنها را ابتدا قطعه قطعه و سپس مصرف نمود.

طول دوره درمان چقدر است؟

بطور معمول بین یک تا سه سال که بستگی به شدت ناهنجاری دارد. ابتدا ویزیت های فراموش شده و یا شکستگی و تکرار درمان را میبایست به این زمان اضافه نمود.

آیا نیاز به استفاده از دستگاههای دیگری غیر از سیم های ثابت وجود دارد؟

بلی؛ ممکن است نیاز به استفاده از کش، هدگیر و یا وسایل دیگر بر اساس نوع ناهنجاری وجود داشته باشد.

آیا بعد از اتمام درمان با دستگاههای ثابت نیاز به استفاده از دستگاههای دیگر وجود دارد؟

وقتی درمان ثابت به پایان می رسد، ضروری است که از دستگاههای نگهدارنده برای حفظ نتایج درمان استفاده شود، این دستگاهها می تواند متحرک و یا ثابت و در پشت دندانها باشند. زمان استفاده از آنها نیز متفاوت است.

چند وقت یکبار نیاز به ویزیت وجود دارد؟

در حین درمان ارتودنسی نیاز به ویزیت های منظم 5-3 هفته یکبار بر اساس شرایط درمان وجود خواهد داشت.دراین جلسات دستگاههای ارتودنسی با توجه به تغییرات به وجود آمده مجددا تنظیم و فعال می شود.

آیا در حین درمانهای ارتودنسی نیاز به ویزیت های عادی یا دندانپزشک نیز وجود دارد؟

بلی؛ بسیار مهم است که ویزیت های منظم دندانپزشکی در حین درمان ارتودنسی و توسط داندانپزشک خودتان انجام شود تا سلامتی دندانها و لثه تنظیم گردد.

آیا روش مسواک زدن خاص وجود دارد؟

بلی؛ این مهم است که دندانها برای حداقل سه دقیقه و دوبار در روز با خمیر دندانهای حاوی قلوراید مسواک شوند. چنانچه … باشد بهتر است یک مسواک جهت مسواک کردن بعد از نهار نیز همراه داشت.در هنگام وجود دستگاههای ثابت در دهان مسواک کردن میبایست اندکی طولانی تر باشد و به نواحی مانند حد فاصل لثه و دندانها و اطراف براکت ها و نوای بین دندانی توجه ویژه ای صورت گیرد. همچنین از دهان شویه های حاوی فلوراید نیز بصورت روزانه استفاده شود.بهتر است دهان شویه در زمانی غیر از وقت مسواک کردن استفاده شود زیار کمک می کند دندانها با تناوب بیشتر در معرض فلوراید قرار گیرند.بهتر است بعد از استفاده از دهان شویه حداقل بمدت 20 دقیقه از خوردن و آشامیدن خودداری شود. استفاده از خوراکی های حاوی شکر و عدم بهداشت مناسب باعث صدمه دائمی به دندانها خواهد شد.

مطب فرشته
دسترسی نقشه