جراحی فک

چنانچه به فکر انجام جراحی فک هستید ویا این کار توسط جراح فک و یا ارتودنتیست به شما توصیه شده است ممکن است سوالات متعددی در این مورد داشته باشید.

چرا نیاز به جراحی فک وجود دارد؟

برای اینکه دندانها در موقعیت مناسب از نظر عملکرد قرار داشته باشند میبایست استخوانهای نگهدارنده آنها در وضعیت صحیح قرار داشته باشند.چنانچه استخوانها در محل صحیح خود نباشند ارتودنتیست نمی تواند دندانها را در موقعیت مناسب قرار دهد و این باعث اختلال در درمان و عملکرد صحیح سیستم جونده و نیز زیبایی می گرد. به همین جهت انجام جراحی قرار دادن فکین در وضعیت نرمال ضروری است. چنانچه جراحی مورد نیاز باشد، چرا باید درمان ارتودنسی هم انجام شود. چنانچه قرار باشد فکین درمحل جدیدی قرار داده شوند میبایست دندانها در محل جدید بطور صحیح بر هم منطبق شوند و این نیاز به درمان ارتودنسی را اجتناب نا پذیر می کند.

به چه نوع دستگاه ارتودنسی نیاز خواهد بود؟

به دستگاههای ثابت ارتودنسی قبل از انجام جراحی فک نیاز خواهد بود زیرا این دستگاهها به ارتودنتیست اجازه می دهند دندانها را قبل از جراحی دقیقا به محل مورد نظر جابجا نمایند.

آیا قبل از جراحی دستگاههای ارتودنسی برداشته می شوند؟

خیر، این دستگاهها تا پایان درمان در دهان باقی می مانند. در حقیقت بعد از انجام جراحی نیاز به تنظیم بیشتر دندانها وجود خواهد داشت که توسط این دستگاهها انجام می شود.در حین جراحی نیز این دستگاهها به جراح کمک میکنند تا فکین را در موقعیت صحیح خود قرار دهد.بعد از جراحی نیز این دستگاهها به ارتودنتیست کمک می کنند تا با استفاده از کش های خاص دندانها را بطور دقیق بر روی هم منطبق نماید.

درمان جراحی چگونه انجام می شود؟

این جراحی کلا از داخل دهان انجام می شود.

آیا نیاز به بستن فک ها به هم بعد از جراحی وجود دارد؟

خیر، امروزه با پیشرفت تکنیک ها در اکثر موارد نیازی به بستن فک ها به هم وجود ندارد و بجای آن از پیچ و پلیت های مخصوص برای فیکس کردن فک در جای خود استفاده می شود.
این پیچ و پلیت ها در سطح استخوان و در زیر پوست قرارداشته و ممکن است برای همیشه در انجا باقی بمانند. درموارد نادر نیاز به برداشتن آنها وجود خواهد داشت.

چه مدت میبایست در بیمارستان بستری بود؟

براساس نوع جراحی متفاوت است ولی پس از 5-2 روز متغیر است.

وضعیت تغذیه چگونه خواهد بود؟

تا قبل از انجام عمل جراحی تغذیه بصورت عادی صورت می گیرد. برای حفظ و نگهداری دستگاههای ارتودنسی و برای انجام موفقیت آمیز آن بسیار مهم است که از خوردن بعضی انواع مواد غذایی خود داری شود که شامل غذاها و میوه های سفت، آدامس های حاوی شکر می باشند.این مواد غذایی را می توان قبل از استفاده به قطعات کوچک تقسیم نمود و سپس آنها را مصرف کرد.
بعد از عمل جراحی ممکن است برای چند روز یا چند هفته استفاده از مواد غذایی نرم مانند سوپ و غیره اجتناب ناپذیر باشد.

مشکلات بعد از جراحی چه خواهد بود؟

بعد از جراحی مقداری تورم و درد عادی است که به سرعت طی هفته یا هفته های اول رفع می شود. چنانچه جراحی در فک پایین انجام شود ممکن است مقدار کمی بی حسی در لب وجود داشته باشد که چند هفته یا چند ماه باقی می ماند. در موارد خیلی نادر مقداری بی حسی دائمی باقی می ماند که حرکت لبها را مختل نمی کند و تغییری در حرکت لب ها در حین تکلم ایجاد نمی شود.مانند هر عمل دیگر می بایست به مدت یک یا حداکثر دو هفته استراحت نمود و در طی این مدت از محل کار یا دانشگاه مرخصی گرفت!

مطب فرشته
دسترسی نقشه